a Főapátságról
„A monostor kísérlet arra, hogy a világ egy pici részét ideálisan rendezzük be.” Hortobágyi T. Cirill főapát
A Pannonhalmi Főapátság és természeti környezete 1996-óta az Unesco Világörökség része, és Nemzeti Emlékhely.
A falak között ma is a Nursiai Szent Benedek Regulájának szellemiségét követő szerzetesrend él és működik.
Az 1027 éves bencés monostor történetéről és szerzetesközösségéről bővebben itt olvashat.
a fesztiválról
A Pannonhalmi Főapátság évente visszatérően szervezi az Arcus Temporum Művészeti Fesztivált. A fesztivál művészeti ágai – a zene, az irodalom, a képzőművészet és a spiritualitás – a monostor éves választott témájára összpontosítanak, kortárs és klasszikus művekből merítenek. Az ezeréves múltra visszatekintő szerzetesközösség azért tartja fontosnak, hogy a jelen művészetével párbeszédet folytasson, mert vallja, hogy Isten a jelen kor kultúráján, kérdésfeltevésén, gondjain és félelmein – azaz az „idők jelein” keresztül is szólongatja, és folytonosan változásra hívja.
A Pannonhalmi Főapátság több kiemelt évfordulót ünnepel 2024-ben: az Arcus Temporum Művészeti Fesztivál 20 éves jubileumán és a Szent Márton-bazilika felszentelésének 800. évfordulóján a röviddel nyolcvanadik születésnapja előtt elhunyt Eötvös Péter életműve előtt tiszteleg.
koncerthelyszínek
Szent Márton-bazilika
Pannonhalma monostora – a középkori bencés apátságok többségéhez hasonlóan – hegyre épült. A hegynek szimbolikus szerepe van. Nemcsak a keresztény, hanem sok más vallási hagyományban is a hegyet az ég és a föld találkozási pontjának tartják. A hegyen élő ember – úgy érzi – közelebb van az Istenhez. Az Istenhez legközelebbi pont a Bazilika. Kezdettől fogva szerzetesi templom, belső kialakítása ennek megfelelően, egy szerzetesközösség igényeinek figyelembevételével valósult meg.
Bővebben

Boldogasszony-kápolna
A pannonhalmi Boldogasszony-kápolna a Főapátság épületegyüttesének szomszédságában 1714-ben épült, eredeti rendeltetése szerint a monostor közelében élő, nem magyar anyanyelvű lakosság számára szolgált plébániatemplomul. Az eredetileg barokk stílusú épületet 1865-ben romantikus stílusban megújították. Ekkor készült a falak és a kapuzat jelenleg is látható tagolása és díszítése. Belsejében a Mária mennybemenetelét ábrázoló barokk főoltár és két kisebb – szintén barokk – mellékoltár található.
Bővebben
Főkönyvtár
A Főapátság épületegyüttesének a torony és a gimnázium mellett egyik leghangsúlyosabb része a könyvtár. Bár maga az építmény csak a 19. század első harmadában készült el, az általa megtestesített eszme ezerötszáz éves. Szent Benedek olyan nagy szerepet szánt az olvasásnak a monostor életében, hogy a szerzetesek munkája őrizte meg számunkra nemcsak az első századok keresztény irodalmát, hanem a görög-római kultúra alkotásait is, ugyanakkor megteremtette Európa és benne hazánk kultúráját is.
Bővebben

Koncertterem
A Pannonhalmi Bencés Gimnázium korábbi tornacsarnokának helyén 2016-ban átadott multifunkcionális rendezvényterem tervezésekor fontos szempont volt a színvonalas teremakusztika; a magas minőségű kivitelezésnek köszönhetően a tér különösen alkalmas előadások megtartására, színházi darabok, de kisléptékű kamarazenekari koncertek befogadására is.
Bővebben