a Főapátságról
„A monostor kísérlet arra, hogy a világ egy pici részét ideálisan rendezzük be.” Hortobágyi T. Cirill főapát
A Pannonhalmi Főapátság és természeti környezete 1996-óta az Unesco Világörökség része, és Nemzeti Emlékhely.
A falak között ma is a Nursiai Szent Benedek Regulájának szellemiségét követő szerzetesrend él és működik.
Az 1027 éves bencés monostor történetéről és szerzetesközösségéről bővebben itt olvashat.
a fesztiválról
A Pannonhalmi Főapátság évente visszatérően szervezi az Arcus Temporum Művészeti Fesztivált. A fesztivál művészeti ágai – a zene, az irodalom, a képzőművészet és a spiritualitás – a monostor éves választott témájára összpontosítanak, kortárs és klasszikus művekből merítenek. Az ezeréves múltra visszatekintő szerzetesközösség azért tartja fontosnak, hogy a jelen művészetével párbeszédet folytasson, mert vallja, hogy Isten a jelen kor kultúráján, kérdésfeltevésén, gondjain és félelmein – azaz az „idők jelein” keresztül is szólongatja, és folytonosan változásra hívja.
A Pannonhalmi Főapátság több kiemelt évfordulót ünnepel 2024-ben: az Arcus Temporum Művészeti Fesztivál 20 éves jubileumán és a Szent Márton-bazilika felszentelésének 800. évfordulóján a röviddel nyolcvanadik születésnapja előtt elhunyt Eötvös Péter életműve előtt tiszteleg.
koncerthelyszínek
Szent Márton-bazilika
Pannonhalma monostora – a középkori bencés apátságok többségéhez hasonlóan – hegyre épült. A hegynek szimbolikus szerepe van. Nemcsak a keresztény, hanem sok más vallási hagyományban is a hegyet az ég és a föld találkozási pontjának tartják. A hegyen élő ember – úgy érzi – közelebb van az Istenhez. Az Istenhez legközelebbi pont a Bazilika. Kezdettől fogva szerzetesi templom, belső kialakítása ennek megfelelően, egy szerzetesközösség igényeinek figyelembevételével valósult meg.
A Bazilika belső tere nincs egy szintben. Így – a középkori felosztásnak megfelelően – megkülönböztetjük a szentélyt, a plánumot (amely a közösségben végzett szerzetesi zsolozsma helyszíne) és a padok szintjét.
Az itt élő szerzetesek számára a templom ma is az Istennel való találkozás helye. Ezért a 2011–12-es felújítás során visszakapta lényeges (a szerzetesközösség életében betöltött) helyét: nap mint nap itt gyűlnek össze, hogy együtt ünnepeljék a szentmisét és együtt imádkozzák a zsoltárokat: a laudest, a vesperást és a déli imát. A templom mértani közepében kapott helyett az oltár, így az egész templom centrumává vált, összeköti a szerzetesi közösséget és a hívek közösségét.
A középkori templom kelet–nyugati tengelye úgy épült, hogy a felkelő nap fénye – a szentély feletti rózsaablakon áthatolva – a védőszent ünnepén világítsa meg legszebben a teret. Az oszlopfők díszítése a Paradicsom fáinak gazdagságát és változatosságát idézi.
A templom a 13. század elején épült késő román/kora gótikus stílusban. Az épület jellegzetessége, hogy lemond a gazdag díszítésről, és inkább a térszerkezet puritán tisztaságára helyezi a hangsúlyt.
A török megszállás idején a templom teljes belső középkori berendezése megsemmisült, csupán a templom délkeleti mellékhajójának falában található két apáti sírkő őrzi ennek a kornak tárgyi emlékét.
A 19. század derekán Kruesz Krizosztom főapát idején nagyszabású restaurálás történt a templombelsőben. Ekkor készültek a mennyezeti freskók, a színes üvegablakok.
A 2011–12-es év során felújítási munkák zajlottak a templomban, John Pawson angol építész vezetésével. Így lett a keresztelés helye a torony alatti nyugati tér. Ennek a térnek a centrumában van a keresztelőkút, így keresztelőkápolnává vált az eddig alig használt terület. A templom középső része a hívek és a szerzetesek szintje. Nagyon fontos volt, hogy legyen egy szerzetesi kórus, ami mutatja, hogy ez egy szerzetesi templom. Itt vannak a stallumok, ahol a bencések ülnek és imádkoznak. A szerzetesi kórus és a hívek között, majdnem a templom mértani közepében kapott helyet az oltár. Ez az egész templom centruma. Legfelül a szentély a Szent Hegy előképe, az ember vándorlásának célja (amit a rózsaablakon át beszűrődő világosság is erősít). Erősödött a templom eredeti, szerzetesi templom jellege, a liturgikus tér híven tükrözi az épület teológiai mondanivalóját.
A világítást, a fűtést, a hangosítást korszerűsítették, a freskókat megtisztították, a berendezés is átalakult: egységes, letisztult templomteret hoztak létre. A bútorok tömör diófából készültek.
A fontos liturgikus tárgyak alapzata (keresztelőkút, oltár, felolvasó állvány) is mészkőből készült. Ónixból van a liturgikus tárgyak felső része. Az ónixra azért esett a választás, mert az a Biblia szerint egyike a Paradicsomban található köveknek.
A középkorban az altemplomok az ereklyetisztelet helyéül szolgáltak; a közösség 2012-ben visszaállította ezt az eredeti funkciót. A keleti oldalon az oltár alatt Szent Márton-ereklyét helyeztek el.
A kerengő és a Porta Speciosa
A 13. századi díszes kapu, a Porta Speciosa a templom egyik főbejárata volt a középkorban. Ez a kapu az ún. kerengőfolyosóból (quadrumból vagy quadraturából) vezet a templomba. A Porta Speciosa szerepe az volt, hogy a szerzetesek – miután a quadraturában gyülekeztek – ezen keresztül léptek be közös istentiszteletre a templomba. A Jelenések könyvéből tudjuk, hogy a Mennyei Jeruzsálemnek tizenkét díszes kapuja van. Ebből a tizenkét kapuból építettek egyet a monostorban, hogy amikor a szerzetes az imádságra megy, úgy mehessen oda, mint a Mennyei Jeruzsálembe.
Ahogy Európa más monostoraiban, itt is azt láthatjuk, hogy a kelet–nyugati tájolású templom déli oldalán épült a kerengő. A középkorban központi szerepe volt mind a hétköznapi élet, mind a liturgia szempontjából. Innen nyíltak az egyes helyiségek (pl. dormitorium, calefactorium), műhelyek (scriptorium), ebédlő (refektorium). (A szerzetesi cellák és a refektorium ma a 18. századi barokk épületszárnyban találhatók.)
A mai kerengő építésének befejezése valószínűleg 1486-ban történt.
A kerengőfolyosó által körülölelt kis belső kertet gyakran Paradisumnak (paradicsomkertnek) is nevezték, megépítve a bibliai paradicsomkert egy kicsiny földi mását. A középkorban elsősorban gyógynövényeket termesztettek itt, hogy a rászorulók általuk nyerjék vissza a test paradicsomi épségét és egészségét.
Boldogasszony-kápolna
A pannonhalmi Boldogasszony-kápolna a Főapátság épületegyüttesének szomszédságában 1714-ben épült, eredeti rendeltetése szerint a monostor közelében élő, nem magyar anyanyelvű lakosság számára szolgált plébániatemplomul. Az eredetileg barokk stílusú épületet 1865-ben romantikus stílusban megújították. Ekkor készült a falak és a kapuzat jelenleg is látható tagolása és díszítése. Belsejében a Mária mennybemenetelét ábrázoló barokk főoltár és két kisebb – szintén barokk – mellékoltár található.
Főkönyvtár
A Főapátság épületegyüttesének a torony és a gimnázium mellett egyik leghangsúlyosabb része a könyvtár. Bár maga az építmény csak a 19. század első harmadában készült el, az általa megtestesített eszme ezerötszáz éves. Szent Benedek olyan nagy szerepet szánt az olvasásnak a monostor életében, hogy a szerzetesek munkája őrizte meg számunkra nemcsak az első századok keresztény irodalmát, hanem a görög-római kultúra alkotásait is, ugyanakkor megteremtette Európa és benne hazánk kultúráját is.
A könyvtár épületének hosszanti részét az 1820-as években Engel Ferenc tervezte és építette. Ezt követően Packh Jánost bízták meg az épület bővítésével. Az ő munkája az ovális teremrész. Az épület belső díszítésére egy bécsi mestert, Josef Kliebert kérték fel. Az ovális terem mennyezetének négy oldalán a négy középkori egyetemi fakultás jelképe látható (jog-, hit-, orvos- és bölcsészettudomány). Az ő munkái a napjainkban eredeti helyükre visszakerült gipsz királyszobrok is (az alapító Szent Istváné és a visszaállító I. Ferencé). A hosszanti terem központi freskója Pallas Athéné (Minerva) alakját ábrázolja. A két rövid oldalon ókori bölcsek, filozófusok, tudósok alakjai, míg a hosszanti oldalakon a magyar kultúrtörténet kiemelkedő alakjainak portréi láthatók. Az ábrázolt személyek kiválasztása a kor szellemiségét tükrözi. A névvel meg nem jelölt magyar személyek a magyar reformkor nagyjai.
Koncertterem
A Pannonhalmi Bencés Gimnázium korábbi tornacsarnokának helyén 2016-ban átadott multifunkcionális rendezvényterem tervezésekor fontos szempont volt a színvonalas teremakusztika; a magas minőségű kivitelezésnek köszönhetően a tér különösen alkalmas előadások megtartására, színházi darabok, de kisléptékű kamarazenekari koncertek befogadására is.
A Gutowski Róbert, volt bencés diák tervei alapján készült elegáns és barátságos belsőépítészeti megoldás elnyerte a német Design Council Iconic Awards 2017 belsőépítészeti díját. Az európai szintű kamaratér előterében, az aula galériáján kiállítótér kialakítására is sor került, míg az egykori tornatermi zuhanyzók helyén hangszeres gyakorlószobák, művészöltözők és stúdió egészítik ki a kulturális funkciót.